Karlovarský knedlík
2 rohlíky nakrájené na kostky
2 vejce
1 hrnek hrubé mouky
1 hrnek mléka
1 lžička soli
kostička másla na vymazání hrníčků
pažitka, petržel listová nebo kadeřavá, listový špenát nebo mladé kopřivy (špenát dávám do knedlíků, když vařím špenát a maso)
Do dvou misek rozdělíme zvlášť žloutky a bílky. Do žloutků nalijeme mléko, přidáme lžičku soli a hrnek mouky a šleháme, dokud se nevytvoří hladké těstíčko. Do těstíčka přidáme nakrájené rohlíky, nasekané bylinky a zamícháme. Z bílků ušleháme tuhý sníh a přidáme ke směsi a lehce zamícháme. Hrníčky dokonale vymazeme máslem a naplníme směsí, ale ne úplně, protože ve vodě vyskočí. Do velkého hrnce dáme vroucí vodu a ponoříme do ní hrníčky. Voda by měla sahat ke spodní hraně ucha od hrníčku nebo maximálně do půlky hrníčku. Přikryjeme pokličkou nebo alobalem a vaříme 33 minut. Po uvaření je necháme ještě na malou chvilku v hrníčku vychladnout, aby se lépe vyklopily. Nakrájíme na kolečka a podáváme 🙂
Bulgur se sezamovou solí Gomasio
Na 1 porci:
1/2 hrníčku bulguru
sezamová sůl Gomasio (recept zde: http://www.koukalici.cz/domaci-speciality/)
Na doplnění jídla jako celku:
vařené uzené maso
cibulka smažená na olivovém oleji a přepuštěném másle
kvašená zelenina Pickles (recept zde: http://www.koukalici.cz/zeleninove-speciality/)
Bulgur třikrát propláchneme v horké vodě a uvaříme ve vodě v poměru 1 díl bulguru a dva díly vody. Můžeme uvařit i v zeleninovém vývaru.
Do uvařeného a zcezeného bulguru nasypeme cca 2 lžičky sezamové soli a promícháme. Gulgur tím získá výbornou oříškovou chuť a nemusíme ho již solit.
Na talíř dáme bulgur, přidáme osmaženou cibulku a kvašenou zeleninu pickles a přidáme už jen plátek uzeného masa. Pro vegetariány vynecháme uzené maso, které nahradíme například uzeným tofu nebo uzeným tempehem a nebo můžeme nechat bulgur jen samotný se zeleninou, je to taky výborné.