V jednom z předchozích receptů jsme si představili kaši jáhlovou. Ale ve středověku základ většiny kaší tvořilo ovoce, víno a chléb. Pokud se do kaše přidávalo ovoce a koření (tím samozřejmě nešetřili), takováto kaše byla spíše sváteční. Je to i tím, že příprava například kaše čtyř barev je náročnější, takže se vařila jen příležitostně. 

Kaše čtyř barev se skládá ze 4 druhů různých kaší podávaných na jednom talíři či misce. Servíruje se do předem připravené nádoby, ve které se pomocí čtyř dřívek či malých prkének udělá kříž a do každého volného „okénka“ se dá jedna kaše. Dřívka či prkénka pak odstraníme a kaši ještě můžeme dozdobit plátky mandlí (zdobila se tak zejména kaše z malin nebo z hrušek. 

Druhů kaší z ovoce je velké množství, ale středověk hodně dbal i na barevnost, hlavně při slavnostnějších příležitostech, takže kaše musela být také krásně barevná. Proto se používaly zejména jahody, švestky, maliny, meruňky, jablka nebo švestková povidla. Když jsem se rozhodla zkusit tento dobový recept na kaši čtyř barev, použila jsem jahody, švestková povidla i čerstvé švestky a jablka (osobně mám všechny tyto druhy ovoce ráda, takže mě výsledná chuť kaší nadchla). Tak pokud chcete zariskovat a vyzkoušet něco netradičního (spíše pro nás novodobé strávníky), tady je recept: 

Kaše čtyř barev

Kaše se skládá ze 4 druhů různých kaší – kaše brunátná, kaše z povidel, kaše jablečná a jiná kaše (vlastně taková naše klasická krupicová kaše). Recepty byly původně nalezeny u Knížek o moru zhruba ze 16. století, ke kterým byla přivázána nejstarší česky psaná středověká kuchařská kniha. Já jsem tento recept našla v knize Kuchyně pozdního středověku od Moniky Feyfrlíkové (kuchyně 15. století) … 

Kaše brunátná v mastný i postní den 

300 g čerstvých jahody

200 ml červeného vína

2 krajíčky chleba (klasický chléb nebo lze použít toustový, který nemá tak výraznou chuť) 

med

mletý anýz

Jahody omyjeme a nakrájíme na malé kostičky. Dáme je do hrnce, zalijeme vínem a rozváříme na kaši. Když jahody začínají měknout, přidáme nalámaný chléb bez kůrky. Dochutíme medem a anýzem a rozvaříme úplně na kaši. Směs pak cedíme přes cedník či plátýnko. 

Kaše jablečná 

5 jablek

100 g másla

150 ml bílého vína

mletá skořice

med 

Jablka omyjeme, oloupeme, zbavíme jadřinců a nakrájíme na malé kostičky. Do kastrůlku dáme rozehřát máslo a na něm osmažíme jablka. Přilijeme bílé víno a jablka rozvaříme na kaši. Ochutíme medem a skořicí. Opět přecedíme. 

Kaše z povidel (či švestková kaše) 

U této kaše jsem trochu spojila dva recepty dohromady, jelikož jsem dala jak povidla, tak čerstvé švestky a ještě kaši dochutila kořením, což se u klasické kaše z povidel nedělá. 

200 ml červeného vína

2 polévkové lžíce švestkových povidel

2 krajíčky chleba

cca 10 ks švestek

hřebíček

anýz

koriandr

(do klasické kaše z povidel se nedává koření, ale do švestkové kaše můžeme použít mletý hřebíček, mletý anýz, koriandr, kmín a fenykl – já do tohoto receptu vybrala anýz, hřebíček a koriandr… kmín a fenykl jsem nedávala)  

Do hrnce dáme omyté švestky, nakrájené na menší kousky, přidáme víno, švestková povidla a chléb bez kůrky. Rozvaříme na kaši a poté dochutíme kořením. Přecedíme přes plátýnko. 

Jiná kaše 

500 ml smetany

4 lžíce krupice

3 lžíce medu

špetka soli

mletá skořice 

Smetanu nalijeme do hrnce a přivedeme k varu. Mírně osolíme a přisypeme krupici a za stálého míchání uvaříme hustou kaši. Nakonec ji dosladíme medem a posypeme skořicí.