Labneh

Labneh (nebo-li Laban, jak jej nazývají někteří Libanonci) je Libanonský měkký čerstvý sýr vyráběný z jogurtu a ten nejjednodušší, který si můžete vyrobit doma, aniž byste potřebovali složité postupy a drahé či nedostupné suroviny. 

Suroviny

    * 1 litr bílého jogurtu (10% tuku)

    * 1 lžíce soli

Pomůcky

    * sterilní plenu

    * dvě misky

    * metlu

    * cedník

 

Postup:

    * Připravte si ingredience a pomůcky: jogurt, sůl, sterilní plenu, dvě misky, metličku a cedník.

    * Jeden litr jogurtu rozmíchejte do hladka a vlijte do misky.

    * Přidejte lžíci soli.

    * Důkladně promíchejte.

    * Umístěte plachetku do cedníku a cedník položte na středně velkou misku(s obsahem větším než litr). Přelijte do ní jogurt.

    * Svažte rohy plachetky a zavěste ji nad misku, do které se zachytí odkapávající syrovátka. Já k uvázání používám potravinový provázek, kterým omotám napřed plachetku, dost utáhnu, aby vytékala syrovátka, ale pozor na to, abyste to nezmáčkli moc a nevytýkal vám jogurt.  No a pak to zavěsím v koupelně na kohoutek a druhý konec provázku navážu na madlo u vany, aby balíček hezky visel a voda odtékala přímo do misky a ne na okraj vany.  Mnoho lidí nechává syrovátku odtéct rovnou do odpadu, ale já to mám radši s miskou, nemusím pak vanu umývat 🙂

P1040386

    * Sýr může být zavěšen i v lednici aby vydržel déle čerstvý.

    * Po 24 hodinách nám syrovátka odkape a můžete plachetku rozbalit.

    * A tady už je výsledek, labneh

P1040396

tahle hroudička je z 380 g jogurtu a je velká zhruba jako tenisový míček

    * Hotový labneh vytvarujte do bochánku a lze ho nechat jen čistě bílý. V Libanonu ho podávají posypaný sušenou mátou, černými olivami  a zalitý olivovým olejem. Lze do něj přidat čerstvě nasekané lístečky šalvěje (ve středověku „babské ucho“) nebo jiné bylinky, oříšky, semínka, co máte rádi. Já  mám vyzkoušená domácí sušená rajčátka s česnekem a s bazalkou. 

P1040388

P1040397

 

P1040398

Skladujte jej v ledničce. Můžete z něj udělat malé kuličky a dát do sklenice, přidat třeba tymián, rozmarýn, česnek a chilli papričky a zalít olivovým olejem a takto připravený sýr nechat naložený v lednici nebo ho dát jako jedlý dárek  😉

… a tohle je můj jedlý dárek pro kamarády 

hotový labneh v kelímku s ubrouskem a ozdobený ještě plátkem sušeného rajčete a čerstvou bazalkou

hotový labneh v kelímku s ubrouskem a ozdobený ještě plátkem sušeného rajčete a čerstvou bazalkou

 labneh  DSCF6391