Nejběžnějším masem ve středověku bylo maso drůbeží a hovězí. Kromě krav s telaty a slepic se na středověkých usedlostech chovali také vepři, ovce, kozy a koně. Předpokládá se, že maso koňské bylo konzumováno jen ve výjimečných situacích a u lidí nebylo oblíbeno. Chov hus a kachen nebyl běžný a na českém území se rozběhl až mnohem později.

Dobytek a drůbež, kromě masa, poskytoval další důležité suroviny. Především mléko bylo ve středověku hojně využíváno a dále zpracováváno na smetanu, tvaroh, máslo, sýr nebo syrovátku. Lidé pili jak mléko kravské a kozí, tak ovčí a dokonce i mléko kobylí.

Křehké koura v šalše zelené neb s česnekovou jíchou s ořechy (15. století)

Celé kuře upečte dozlatova v troubě a upečené ho posypejte skořicí a zázvorem. Mezitím než se kuře upeče si připravte dvě omáčky:

Šalše zelená:

Utřeme petržel, šalvěj a mátu. Přidáme chleba, zalijeme teplým vínem, smícháme a procedíme. Podáváme ke kuřeti, které můžeme posypat trochou skořice a zázvoru.   

DSCF5010-1

Česneková jícha s ořechy

15. století, Itálie

 Hrst mandlí nebo ořechů, dle chuti česneku – alespoň 2 stroužky, 2 hrsti chlebové střídky, 4 dl šťávy zpod masa 

„Umel ořechy a utři česnek. Zpod masa seber omastek bez hrudek a výpečků a rozpusť v něm drobty chlebové střídky. Štávu dolévej raději postupně, abys neudělal omáčku příliš řídkou. Pak důkladně vmíchej ořechy a česnek.“

DSCF5010-2

zdroj: www.myschwerk.webzdarma.cz

 

… středověká tabule  😉

DSCF5018

DSCF5013-1

 DSCF5021